Dom Dziennego Pobytu

Wycieczka do zamku, kościoła i sztolni

W dniu 04.05.2016 r. odbyła się wycieczka do zamku Grodno, kościoła Pokoju w Świdnicy oraz sztolni w Walimiu.

Pierwszym punktem był przepiękny drewniany kościół. Kościół wybudowany na planie krzyża greckiego, na parterze i czterech piętrach mogło się pomieścić ponad siedem tysięcy osób. Kościół budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co ważne było dla protestantów.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Seniorzy DDP w Nowogrodźcu siedzą w ławkach kościoła Pokoju w Świdnicy

Po małej wspinaczce na szczyt ukazał się nam zamek Grodno. Zamek wzniesiony z kamienia początkowo był największym zamkiem Śląska. Za sprawą Macieja z Łagowa zamek został przebudowany w nowym renesansowym stylu. W trakcie trwania wojny 30-letnej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Obecnie przeprowadzonych jest wiele prac adaptacyjnych zmieniające oblicze zamku i przystosowujących go do celów turystycznych.

Zamek Grodno

Seniorzy DDP w Nowogrodźcu na wycieczce w zamku Grodno

Ostatnią atrakcja wycieczki był kompleks sztolni wybudowany w masywie górskim Włodarz. Do tej sztolni prowadzą trzy wejścia od strony północno - wschodniej i jedno od strony północnej. Całość kompleksu to  dużą ilość korytarzy przecinającym się po kątem prostym tworzącym siatkę. Znajduje się  tam jedna z największych niekończonych hal. Długość korytarzy to 3200 m. Atrakcją zwiedzania jet możliwość przemieszczania łodziami.

Seniorzy na strzelnicy przy sztolni Wolimierz

Seniorzy w sztolni

Seniorzy zwiedzają sztolnie płynąc łodzioł

Po całym dniu zwiedzania trochę zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do naszego miasta.

do góry

© 2021 MGOPS Nowogrodziec